Колективізація на Прикарпатті у період другої радянізації західноукраїнських земель

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Степан Борчук
Марія Санкович

Анотація

У статті проаналізовано соціально-економічне становище західноукраїнських земель, зокрема Прикарпаття, у період другої радянізації Західної України. Розкрито основні аспекти створення колгоспів, проаналізовано форми та методи боротьби радянської системи з вільними господарями.
Висвітлюються особливості політики радянської влади на західноукраїнських землях. В аграрній сфері основний акцент було зроблено на ліквідації великої земельної власності, націоналізації земельних та лісових угідь, а також ліквідації міцних господарств у формі «розкуркулення». Знищувалися традиційні форми господарювання, натомість утворювалися колгоспи і радгоспи.
Описано всі спектри колективізації на Прикарпатті у досліджуваний період. Переведення сільського населення на трудодні, заборона працювати на власній землі, яка згодом була вилучена, а всіх незгодних депортували до Сибіру чи Мордовії. Також відзначається, що населення краю по-різному ставилося до приходу радянської влади: безземельне населення вірило, що нарешті отримає землю та реманент, тому часто допомагало совітам розкуркулювати заможних господарів.
Охарактеризовано заходи більшовиків у сфері культури, спрямовані на ліквідацію осередків «Просвіти» , закриття храмів та насадження «соціалістичної» культури.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Як цитувати
Борчук, С., & Санкович, М. (2021). Колективізація на Прикарпатті у період другої радянізації західноукраїнських земель. Науковий вісник Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Історія, (54), 106–112. вилучено із https://www.hj.chnu.edu.ua/hj/article/view/102
Розділ
Статті
Біографії авторів

Степан Борчук, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

доктор історичних наук, професор кафедри всесвітньої історії

Марія Санкович, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

аспірантка кафедри всесвітньої історії