Язичницький духовний світ східних слов’ян

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Михайло Юрій

Анотація

Слов’янське язичництво – це струнка система поглядів, що пронизувала життя традиційного слов’янського суспільства, яка розв’язувала світоглядні питання, що виникали, визначала колективні пріоритети та ціннісні й діяльнісні установки поведінки людей, що випливали з цих пріоритетів.
Слов’янське язичництво варто розглядати як цілісний структурно організований світогляд, який надалі справив великий вплив на формування українського менталітету. У цьому зв’язку важливо відзначити, що до висновку про наявність системності в структурі світогляду так чи інакше схиляються всі дослідники.
Слов’янські язичницькі космологічні погляди мають виражений архетипічний характер. Онтологічні погляди слов’ян спочатку були засновані на постулаті про божественне джерело усієї світобудови, включаючи людей. З часом, особливо під впливом християнства, що утверджувалося на Русі, ці уявлення зазнали трансформації, яка відобразилася в дуалістичному протиставленні божественних і диявольських сил, що беруть участь у творенні. При цьому темне начало у слов’янському світогляді переважно мало умовний і відносний характер. Розуміння часу стародавніми слов’янами обумовлено особливостями міфологічного мислення ранніх народів і базується на таких фундаментальних ідеях, як циклічність, періодичне відтворення споконвічного божественного устрою, божественне тимчасове створення світів і законів світобудови.

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Як цитувати
Юрій, М. (2023). Язичницький духовний світ східних слов’ян. Науковий вісник Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Історія, (58), 6–13. https://doi.org/10.31861/hj2023.58.6-13
Розділ
Статті
Біографія автора

Михайло Юрій, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

доктор історичних наук, доцент кафедри історії України

Посилання

Helmond, Slavianskaia hronika [Slavic Chronicle], Moskva, Nauka, 1963, 300 s.

Hrushevskyi M., Istoriia Ukrainy-Rusy [History of Ukraine-Rus], Kyiv, Naukova dumka, 1994, T. 1, 736 s.

Kalakura Ya., Rafalskyi O., Yurii M., Ukrainska kultura: tsyvilizatsiinyi vymir [Ukrainian Culture: Civilizational Dimension], Kyiv, IPiEND im. I.F. Kurasa NAN Ukrainy, 2015, 496 s.

Korsh F., Vladimirovy bogi [Vladimir’s Gods], Kharkov, 1908, 8 s.

Kostomarov N., Slavianskaia mifologiya [Slavic Mythology], Kyiv, 1847, 384 s.

Pavlenko Yu., Peredistoriia davnikh rusiv u svitovomu konteksti [History of Ancient Rus in the Light Context], Kyiv, Feniks, 1994, 398 s.

Popovich M., Mirovozzrenie drevnih slavian [Worldview of the Aancient Slavs], Kyiv, Naukova dumka, 1985, 168 s.

Rybakov B., Yazychestvo drevnih slavian [Paganism of the Ancient Slavs], Moskva, Nauka, 1997, 640 s.

Svod drevneishih pismennyh izvestiy o slavianah [A Collection of the Oldest Written Information About the Slavs], Moskva, Nauka, 1994-1995, T. 1-2, 473 s.

Yurii M., Sotsiokulturnyi svit Ukrainy [Sociocultural World of Ukraine], Kyiv, Kondor, 2004, 738 s.

Zalozetskyi M., Dazhdboh, Khors, Lada, Mokosh, Sviatovit [Dazhdbog, Horse, Lada, Mokosh, Svyatovit], Lviv, 1911, 121 s.

Kostomarov N., Slavianskaia mifologiya [Slavic Mythology], Kyiv, 1847, 384 s.

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають