Чернівецький і Сучавський деканати греко-католицької церкви у роки душпастирської діяльності владики Г. Хомишина
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Стаття присвячена діяльності видатного релігійно-церковного й громадсько-політичного діяча Станиславівського єпископа Блаженного священномученика Григорія Хомишина на Буковині. Проаналізовано вплив владики на стан справ у буковинських парафіях греко-католицької церкви, їх взаємозв’язки під час входження краю до королівської Румунії. Особлива увага приділена перебуванню Г. Хомишина у Чернівцях навесні 1915 р. Автором використано різнопланові матеріали (частину з них вперше): річні офіційні церковні статистичні збірники, архівні документи, публікації у місцевій пресі та спогади сучасників.
Встановлено, що період, коли Буковина належала до Станиславівської єпархії під опікою правлячого владики Г. Хомишина охоплював майже два десятиріччя (1904-1923 рр.). На цей часовий проміжок випали ще й кілька років Першої світової війни, що стала серйозною перешкодою для нормальної комунікації владики із Сучавським та Чернівецьким деканатами. Пізніше через включення регіону до складу Румунії змінилося і підпорядкування місцевих греко-католицьких парафій, але навіть тоді громада цікавилася життям одновірців з Галичини.
Саме на передвоєнне десятиріччя припала найбільш активна частина адміністративної роботи Г. Хомишина, що полягала у призначенні священників на парафії Буковини, відстоюванні їх інтересів перед органами місцевої влади. Це надзвичайно важливий аспект, адже від нових призначень залежала й загальна репутація церкви в очах віруючих.
Для буковинських парафій греко-католицької церкви важливе значення мав приїзд єпископа 1915 р. Помітний слід залишили його глибокі змістовні проповіді, участь у повсякденних і святкових богослужіннях. А натомість о. Григорій отримав найприємніші враження від побаченого (не зважаючи на війну).
Ключові слова: Буковина, Григорій Хомишин, греко-католицька церква, деканат,парафія, візитація